Pecron E2400LFP 2048Wh/2400W Portable Power Station Expandable Wi-Fi App Control New
Manufacturer: Pecron
SKU: E2400-LFP
Featured image for product 8092538962109
Style:
QTY
or
shipping box
FREE Shipping
×
This item ships for free. Freight shipments include liftgate at no additional charge.
or
divider
in stock checkmark
In Stock
tags
ON SALE!
delivery truck icon
Ships in (est) 3 business days
Extended Warranty
×
Factory Warranty
Extended Warranties
  • Brand New
    Extends factory warranty to 2, 3, or 5 total years
  • Brand New
    Covers functionality issues for 2, 3, or 5 years
    Local repair options always available
    Free replacement if repair is not possible
    No deductibles or hidden fees
    Full parts and labor coverage
(Included)
(Details)
  • Brand NewExtends factory warranty to 2 total years
  • Brand NewCovers functionality issues for 2 years
  • Brand NewLocal repair options always available
  • Brand NewFree replacement if repair is not possible
  • Brand NewNo deductibles or hidden fees
  • Brand NewFull parts and labor warranty
(Details)
  • WarrantyExtends factory warranty to 3 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 3 years
  • WarrantyLocal repair options always available
  • WarrantyFree replacement if repair is not possible
  • WarrantyNo deductibles or hidden fees
  • WarrantyFull parts and labor warranty
  • WarrantyExtends factory warranty to 5 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 5 years
Warranty has been added in! Please click add to cart.
headset icon
Exceptional Customer Service
headset icon
Authorized Dealer
Shopper Award
FactoryPure BBB Business Rating: A+
Product Overview
The Pecron E2400LFP boasts an excellent load capacity of 2400 watts, and offers 1800W super fast charging. It can meet regular outdoor and home emergency use, featuring 12 versatile output ports to meet multiple charging requirements. With multiple ways to recharge including AC, solar, and car charging, it ensures your power station always stays ready. Wi-Fi connectivity allows you to control the E2400LFP power station via the smart app, even when you are away. Whether for a weekend camping trip or an emergency power supply, the E2400LFP keeps your devices powered wherever and whenever you need it.
vendor logo
divider
authorized dealer
checkmark
Brand new in box
checkmark
2 year limited warranty
Manufacturer direct shipping from CA
Authorized Pecron dealer
Plug Types
×3
120v 20 Amp Standard Receptacle
(5-20R)
Plug Types
×3
(5-20R)
Features
  • Powerful Performance: The E2400LFP offers 2400W of continuous power. This portable power station can effortlessly run multiple devices simultaneously, from small electronics to larger appliances, making it perfect for RVs and outdoor activities.
Specifications
Battery Type Lithium Iron Phosphate (LiFePO4)
Capacity 2048Wh
Life Cycles >3500 Cycles
Rated Power 2400W
Surge Power 4000W
Output Volts 120V
Output Waveform Pure Sine Wave
Charging Time 1.5 hours
Solar Input DC5521: Voc 12V~18V / 100W Max /7A Max | GX16MF: Voc 32V~95V / 700W Max / 15A Max
Car Input DC 12V~18V-100W Max
AC Input 100V~120V/ 1800W
DC Output 30A (12V)
Smart App App Control
Wi-Fi Connect Wi-Fi remote control
Product Dimensions 14.8" x 9.3" x 13"
Net Weight 45 lbs
Package Contents
Pecron E2400LFP Portable Power Station
AC Charging Cable
MC4 Solar Charging Cable
Car Charging Cable
12V Alligator Clips
Accessory Pouch
User Manual
Warranty
vendor logo
Manuals & Documentation
Customer Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%