Pecron E3600LFP 3072Wh/3600W Portable Power Station Expandable App Control New
Manufacturer: Pecron
SKU: E3600-LFP
Featured image for product 8092512551101
Style:
QTY
or
shipping box
FREE Shipping
×
This item ships for free. Freight shipments include liftgate at no additional charge.
or
divider
in stock checkmark
In Stock
tags
ON SALE!
delivery truck icon
Ships in (est) 3 business days
Extended Warranty
×
Factory Warranty
Extended Warranties
  • Brand New
    Extends factory warranty to 2, 3, or 5 total years
  • Brand New
    Covers functionality issues for 2, 3, or 5 years
    Local repair options always available
    Free replacement if repair is not possible
    No deductibles or hidden fees
    Full parts and labor coverage
(Included)
(Details)
  • Brand NewExtends factory warranty to 2 total years
  • Brand NewCovers functionality issues for 2 years
  • Brand NewLocal repair options always available
  • Brand NewFree replacement if repair is not possible
  • Brand NewNo deductibles or hidden fees
  • Brand NewFull parts and labor warranty
(Details)
  • WarrantyExtends factory warranty to 3 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 3 years
  • WarrantyLocal repair options always available
  • WarrantyFree replacement if repair is not possible
  • WarrantyNo deductibles or hidden fees
  • WarrantyFull parts and labor warranty
  • WarrantyExtends factory warranty to 5 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 5 years
Warranty has been added in! Please click add to cart.
headset icon
Exceptional Customer Service
headset icon
Authorized Dealer
Shopper Award
FactoryPure BBB Business Rating: A+
Product Overview
The Pecron E3600LFP has an excellent load capacity of 3600 watts, and features 3200W super fast charging. It can meet regular outdoor and home emergency use, featuring 16 versatile output ports to run multiple devices at a time, it's an ideal power solution for refrigerators, TVs, and sensitive electronics. With multiple ways to recharge including AC, solar, and car charging, it ensures you always have the power you need. Wi-Fi remote control allows you to control the E3600LFP power station via the app, even when you are away.
vendor logo
divider
authorized dealer
checkmark
Brand new in box
checkmark
2 year limited warranty
Manufacturer direct shipping from CA
Authorized Pecron dealer
Plug Types
×4
120v 20 Amp Standard Receptacle
(5-20R)
×1
120v 30 Amp RV Ready
(TT-30R)
Plug Types
×4
(5-20R)
×1
120v 30 Amp RV Ready
(TT-30R)
Features
  • 3600W Bidirectional pure sine wave inverter (surge 7000W)
  • 3072Wh large capacity; expandable up to 15,360Wh with expansion batteries (sold separately)
  • Utilizes LiFePO4 battery with 3,500+ life cycles to 80%
  • Customizable charging rate
  • 3200W AC charging with 30A cable; 1.3 hours super fast charging
  • 1800W AC charging with 15A cable; 1.8 hours super fast charging
  • Wi-Fi App control for remote control adjustments
  • UPS function switches power supply within 8-20ms
Specifications
Battery Type Lithium Iron Phosphate (LiFePO4)
Capacity 3072Wh
Life Cycles >3500 Cycles
Rated Power 3600W
Surge Power 7000W
AC Output 120V, 60Hz
Output Waveform Pure Sine Wave
Charging Time 1.3 hours - 30A Cable / 2 hours - 15A Cable
Solar Input DC5521: Voc 12V~30V / 150W Max /7A Max
Car Input DC 12-30V / 150W Max / 7A Max
AC Input 100-120V / 3200W / 30A; 1800W/ 15A
DC Output 30A (12V)
Smart App App Control
Wi-Fi Connect Wi-Fi remote control / Bluetooth control
Product Dimensions 17.5" x 12.1" x 13.8"
Net Weight 79 lbs
Package Contents
Pecron E3600LFP Portable Power Station
15A AC Cable
Single port XT60 to MC4 solar charging cable
Parallel dual port XT60 to MC4 solar charging cable
Screwdriver
Accessory Pouch
User Manual
Warranty
vendor logo
Manuals & Documentation
Customer Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%