SABA Back Bar Cooler 23" One Door 6.5 Cu. Ft. Adjustable Temperature SBB-27-23B New
Manufacturer: SABA
SKU: SBB-27-23B
Featured image for product 8090561151165
QTY
or
shipping box
FREE Shipping
×
This item ships for free. Freight shipments include liftgate at no additional charge.
or
divider
in stock checkmark
In Stock
tags
ON SALE!
delivery truck icon
Ships same or next day
Extended Warranty
×
Factory Warranty
  • This item comes with a 1 year parts and labor warranty, and 5 year compressor warranty.
Extended Warranties
  • Brand New
    Extends factory warranty to 2, 3, or 5 total years
  • Brand New
    Covers functionality issues for 2, 3, or 5 years
    Local repair options always available
    Free replacement if repair is not possible
    No deductibles or hidden fees
    Full parts and labor coverage
(Included)
(Details)
  • Brand NewExtends factory warranty to 2 total years
  • Brand NewCovers functionality issues for 2 years
  • Brand NewLocal repair options always available
  • Brand NewFree replacement if repair is not possible
  • Brand NewNo deductibles or hidden fees
  • Brand NewFull parts and labor warranty
(Details)
  • WarrantyExtends factory warranty to 3 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 3 years
  • WarrantyLocal repair options always available
  • WarrantyFree replacement if repair is not possible
  • WarrantyNo deductibles or hidden fees
  • WarrantyFull parts and labor warranty
  • WarrantyExtends factory warranty to 5 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 5 years
Warranty has been added in! Please click add to cart.
headset icon
Exceptional Customer Service
headset icon
Authorized Dealer
Shopper Award
FactoryPure BBB Business Rating: A+
SABA Back Bar Cooler 23
Product Overview
SABA Back Bar Coolers are designed with enduring quality materials to meet the demands of any commercial establishment. Whether in a bar, restaurant, or nightclub, this reliable cooler provides sufficient refrigerated space for keg storage as well as other beverages. With digital temperature control, you can easily adjust the temperature between 33°F to 38°F to your ideal setting. This underbar refrigerator comes equipped with 3" casters and features a lockable door for security.
vendor logo
divider
authorized dealer
checkmark
checkmark
1 year factory warranty
Manufacturer direct shipping from CA, FL, IL
Authorized SABA dealer
Features
  • Casters: This cooler is designed with 3" heavy duty casters for easy movement. Easily accessible condenser coil for cleaning and service access.
Specifications
Item Model # SBB-27-23B
Top Finish Stainless Steel
Exterior Finish Black
Interior Stainless Steel
Voltage 115V, 60Hz
Capacity (1) 1/2 barrel / (30) 6-packs
Doors 1
Shelves 2
Temperature Holds 33°F - 38°F
Cabinet Dimensions 23.5" x 30.75" x 38.75"
Weight 161 lbs
Package Contents
SABA 23" Solid Door Back Bar Cooler Black
User Manual
Warranty
vendor logo
Manuals & Documentation
Customer Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%